Kiedy zaciągamy w banku kredyt lub staramy się o pożyczkę w instytucji pozabankowej, czymś oczywistym jest podpisywanie umów. Tymczasem zdarza się nam pożyczać większe lub mniejsze kwoty pieniędzy lub wszelkie inne wartościowe przedmioty mówiąc pospolicie „na gębę”. Jeżeli ufasz swoim znajomym, przyjaciołom czy krewnym, świetnie! Tylko dlaczego nie zakładasz scenariusza o mniejszej zawartości happy endu?
Polski kodeks cywilny zaleca, by pożyczki powyżej kwoty 500 złotych zawierać na piśmie. Jeżeli polskie prawo mówi o rzeczach wartościowych, ma ono na myśli przedmioty o wartości powyżej 5 000 złotych. W przypadku pożyczki finansowej mniej nas będzie bolała strata trzystu złotych ale jeżeli pożyczyliśmy komuś 3 000 a on zaraz po odbiorze gotówki urwał z nami kontakt, ból będzie większy.
Umowa pożyczki, zgodnie z prawem nie wymaga potwierdzenia notarialnego. Można ją zawrzeć na formularzu, który pobrać można z internetu lub na zwykłej kartce papieru. Umowa na piśmie zabezpiecza nasze interesy i dają większą szansę na odzyskanie pożyczonego kapitału poprzez skuteczne złożenie pozwu o zapłatę i wszędzie w późniejszym okresie egzekucji komorniczej z majątku dłużnika. Już Biblia mówi nam o konieczności oddawania tego co pożyczone.
Umowa pożyczki musi zawierać następujące informacje: – Dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy – Datę i miejsce jej zawarcia – Kwotę wypłaconą pożyczkobiorcy – Ewentualne koszty związane z wypłatą środków – Termin spłaty – Formę spłaty ( do rąk własnych pożyczkodawcy lub na wskazane konto bankowe) – Podpisy stron (pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy) Zawsze, bez względu na okoliczności warto stawiać warunek: pożyczę ci pieniądze ale tylko po podpisaniu umowy! Jeżeli pożyczkobiorca, kimkolwiek jest, Cię szanuje, podpisze bez mrugnięcia okiem.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, koniecznie odwiedź nasz drugi portal www.ejastrzebie.pl. Tutaj też znajdziesz wiele interesujących tematów z różnych dziedzin.