Bezpieczeństwo
Wynajem długoterminowy mieszkania to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych inwestycji w nieruchomości. Korzysta z niej najwięcej osób, które chcą kupić mieszkanie i ulokować w nim kapitał. Osoby posiadające pewną sumę pieniędzy zastanawiają się nad ich wykorzystaniem, często nie wiedzą do końca, jak działa taka inwestycja, jakie daje korzyści i jaki jest jej zwrot. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o wynajmie długoterminowym mieszkań lokatorom jako inwestycji w nieruchomości oraz podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na taki krok.
Czym jest dywersyfikacja portfela i czemu ma służyć?
Czym jest wynajem mieszkań długoterminowy?
Wynajem długoterminowy mieszkań to wynajmowanie ich jednemu lokatorowi na okres wielu miesięcy lub kilku lat. Jest to obecnie najpopularniejszy sposób inwestowania w nieruchomości, a większość osób, które kupują mieszkanie właśnie w takim celu, stawia na najem długoterminowy. Ogólnie cechuje się on stabilnością, sporym popytem i regularnymi zyskami. Kupując mieszkanie pod taki rodzaj wynajmu, możemy kupić różne rodzaje nieruchomości. Dowolne pozostaje też wykończenie i urządzenie mieszkania. Ten sposób zarabiania przeznaczony jest dla osób, którym zależy na pasywnym dochodzie. Najczęściej wynajem długoterminowy dotyczy osób prywatnych. Przy najmie długoterminowym podpisywana jest umowa o najem cywilny lub o najem okazjonalny z notarialnym poświadczeniem innego miejsca zamieszkania, do którego może wyprowadzić się lokator w razie wypowiedzenia umowy. Opodatkowanie od tego rodzaju dochodu może wynosić w zależności od wyboru odpowiedniej formy i sytuacji prawnej od 8,5% i 12,5% do 17% i 32% przychodu/dochodu.
Korzyści jakie daje wynajem mieszkania lokatorom na długi termin?
Wynajem długoterminowy to bardzo wiele korzyści, z których możemy czerpać, decydując się na taki krok. Pierwszym plusem wynajmu długoterminowego jest stabilna sytuacja związana z zarabianiem na mieszkaniu. Raz wynajmując mieszkanie jednemu lokatorowi, będzie on wynajmował je przez długi czas. My jako właściciele nie będziemy musieli zatem często szukać najemców oraz tracić czasu na cały proces promowania oferty mieszkania. Regularne zyski pozwalają też zaplanować przychody i korzystać z nich lub inwestować w inne rzeczy. Wynajem długoterminowy nie wymaga od nas również wiedzy na tematy związane z biznesem jak ma to miejsce np. przy wynajmie krótkoterminowym. Kolejnym plusem jest dowolne urządzenie i dostosowanie mieszkania. Kupując samo mieszkanie, będziemy mogli pozostawić je w zależności od naszej sytuacji puste lub będziemy mogli umeblować je według posiadanych zasobów. Rozpoczęcie wynajmu będzie zatem możliwe bez dodatkowego wkładu finansowego w remont, dostosowywania czy umeblowania w wysokiej jakości. Jest to często problem dla osób, które nie chcą doinwestować mieszkania jak przy innych typach wynajmu.
Do plusów tego rodzaju wynajmowania mieszkania należy zaliczyć również popyt. Obecnie na rynku brakuje wielu mieszkań, a duża liczba osób chce wynajmować mieszkanie nawet na rynku prywatnym. Oznacza to, że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem lokatorów dla naszego zakupionego inwestycyjnie mieszkania, a popyt w atrakcyjnych lokalizacjach będzie jeszcze większy niż ten standardowy. Ogólnie możemy również zlecić wyszukanie najemcy dla naszego mieszkania oraz jego weryfikację biurze nieruchomości. Biura takie w zamian za prowizje — jednorazowy czynsz najczęściej opłacany przez nowego najemcę zamieszczą ogłoszenia o wynajmie, będą pokazywały mieszkanie, a następnie zarekomendują nam osobę, która jest najbardziej ich zdaniem wiarygodna. Taka asysta przy wynajmie mieszkania sporo ułatwia i podnosi komfort całej inwestycji. Dwoma ostatnimi ważnymi plusami jest wzrost wartości mieszkania samego w sobie który rocznie wynosi nawet kilka procent oraz dbanie o mieszkanie przez właścicieli. Wynajmowanie mieszkania jednej osobie zaowocuje tym, że lokatorzy będą o nie dbali, przeprowadzili drobne naprawy, a my nie będziemy narażeni w takim stopniu na dewastacje i uszkodzenia jak przy wynajmie krótkoterminowym anonimowym osobom.
Jak wybrać mieszkanie pod wynajem?
Jeśli zamierzamy zainwestować pieniądze w wynajem długoterminowy, warto wybrać mieszkania według konkretnego klucza. Inwestycja taka — o ile zdecydowaliśmy już przy zakupie mieszkania o jego przeznaczeniu, przeprowadzana będzie dużo bardziej efektywniej i skuteczniej kupując odpowiednią nieruchomość. Zakup mieszkania z takim celem warto wykonywać w miastach z dużym deficytem mieszkań. Warto zatem przed zakupem nieruchomości zorientować się, w jakich sąsiednich miastach panuje deficyt mieszkań na rynku oraz czy w najbliższych latach jest planowana np. większa inwestycja zmieniająca sytuację. Gdy wybierzemy już dane miasto, warto wybrać też popularne lokalizacje. Będą to znane i cieszące się dobrą opinią osiedla, rejony miasta czy miejsca, gdzie chce mieszkać wiele osób np. ze względu na szkoły, żłobki itp. Wybierając samo mieszkanie, warto też wybierać miejsca strategicznie atrakcyjne np. pobliżu centrów, dworców komunikacji miejskiej czy lokalizacje w bardziej renomowanych miejscach. To wszystko pomoże nam szybciej znaleźć lokatora oraz zarządzać odpowiednio wyższej ceny.
Zwrot inwestycji i zarobki
Ważną kwestią, na którą zwracana jest szczególna uwaga przy wyborze opcji wynajmu mieszkania, jest zwrot inwestycji. Jak zatem kształtuje się ten element na tle innych metod zarabiania na mieszkaniach? Ogólnie biorąc pod uwagę cenę rynkową i pełne obłożenie roczne, zwrot inwestycji może wynieść od ok. 7% do 10% rocznie. Są to jedynie poglądowe szacunki na podstawie statystyk czy danej sytuacji na rynku. Zysk może wynieść też nieco mniej lub więcej. Oznacza to, że przeważnie zakupione mieszkanie zwraca się po okresie 10-15 lat. Dodatkowo licząc na zwrot inwestycji, należy doliczyć roczny kilkuprocentowy wzrost wartości inwestycji. To z kolei oznaczało będzie, że nasze mieszkanie będzie warte o kilka procent więcej po roku jego posiadania, a sumę tą również należy wliczyć do szacowanych rocznych zysków. Same zarobki płynące z wynajmu mieszkania długoterminowego, są przeważnie na poziomie raty kredytu hipotecznego lub nawet często do 2 razy większe. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu kupić mieszkanie i wynająć je, licząc że mieszkanie będzie spłacało się samodzielnie.